Kripto para piyasa alanına yatırım yapmak, özellikle geleneksel yatırımcılar için genellikle karmaşıktır. Bunun nedeni, doğrudan Cryptocurrency’e yatırım yapmanın yeni teknolojilerin, araçların kullanılmasını ve bazı yeni kavramların benimsenmesini kripto para borsası yazılımı gerektirmesidir.
CryptoCurrency dünyasına ayak basmaya karar verirseniz, ne yapacağınız ve ne bekleyeceğiniz konusunda net bir resme ihtiyacınız olacak.

İster Bitcoin, Litecoin, Ethereum veya 1300 jetondan herhangi biri olsun, kripto para alım satımı, istediğiniz ürünlerle ilgilenen bir Borsa seçmenizi gerektirir.

En ünlü merkezi olmayan kripto para birimi olan Bitcoin, kripto alanına o kadar baskın bir şekilde liderlik ediyor ki kripto ve bitcoin terimleri bazen birbirinin yerine kullanılıyor. Bununla birlikte, gerçek şu ki, kripto yatırımları yapmak için güvenilebilecek başka kripto kripto para yazılımı para birimleri de var.

Litecoin

“Gümüşten Bitcoin’in altınına” olarak da adlandırılan Litecoin, bir aracı içermeden çalışan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ödeme ağıdır.

Litecoin, Bitcoin’den nasıl farklıdır? Her ikisi de birçok yönden benzer, ancak Litecoin’in blok üretimi Bitcoin’inkinden çok daha hızlı. Bu, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıları Litecoin’i kabul etmeye açık hale getiriyor.

Google’da eski bir mühendis olan Charlie Lee, 2011 yılında Litecoin’i kurdu. Litecoin, Bitcoin’in anonimlik teknolojisine sahip olmasa da, son raporlar Litecoin’in kalıcılığı nedeniyle bitcoin’den sonra tercih edildiğini göstermiştir. Litecoin’i destekleyen bir başka faktör de, borsa katılımını gerektirmeden para birimlerinin eşler arası güvenli ticareti anlamına gelen Bitcoin SegWit teknolojisidir.

Ethereum

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, dağıtılmış uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin üçüncü taraf müdahalesi olmadan çalışmasını sağlayan merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Para birimi, ethereum platformu içinde bir hızlandırıcı gibi olan ether’dir. Önde gelen kripto para birimleri alanında, Ethereum. Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen ikinci seçenektir.